Šefčovičovi po ´grilovaní´ výbory EP dali zelenú na výkon funkcie

21.10.2014 Celý región

Štrasburg 20. októbra (TASR) - Zdroje z prostredia Európskeho parlamentu (EP) dnes doobeda potvrdili, že poslední dvaja eurokomisári, ktorých v pondelok večer "grilovali" v príslušných výboroch EP, dostali zelenú na výkon funkcií, ktoré im pridelil nový šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Slovinská nominantka Violeta Bulcová, ktorá by mala mať na starosti portfólio dopravy, a slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý bol posunutý na podpredsednícky post, dostali odobrenie od členov výborov, ktorí ich vypočúvali v rámci trojhodinového procesu zameraného na ich odbornú spôsobilosť a európsku dimenziu politickej agendy.

V prípade Bulcovej sa kladne vyslovil Výbor pre dopravu a cestovný ruch (TRAN), pričom Slovinka už v pondelok večer dostala pochvalu za dobrý výkon od dvoch najväčších politických frakcií v EP - európskych ľudovcov a socialistov.

Bulcová, ktorá mala iba štyri dni na prípravu na híring, prekvapila dobrou angličtinou, pohotovosťou odpovedí, vtipom, ale aj prehľadom o problematike dopravnej agendy, za ktorú bude politicky zodpovedať.

Jedným z jej "nadriadených" spomedzi piatich podpredsedov EK bude aj Šefčovič. Ten v rámci horizontálneho riadenia politiky súvisiacej s energetickou úniou bude prichádzať do styku aj s problematikou dopravnej infraštruktúry.

Podľa kuloárnych zdrojov z EP i Šefčovič získal súhlas výborov pre priemysel a energetiku (ITRE) a ochranu životného prostredia a bezpečnosť potravín (ENVI). Tieto výbory však zároveň požiadali Junckera, aby jasne potvrdil, kto z jeho tímu bude v mene EÚ hlavným vyjednávačom o klimatickej agende.

EÚ sa totiž pred budúcoročným klimatickým summitom OSN v Paríži snaží presvedčiť krajiny ako Brazília, Čína, India a USA, aby čo najviac zdieľali európske vízie o znižovaní skleníkových emisií.

Oficiálne by mala nomináciu Bulcovej a Šefčoviča na im pridelené posty potvrdiť Konferencia predsedov výborov EP, čo sa očakáva dnes poobede. Tým bude Junckerov kabinet personálne skompletizovaný a poslanci EP môžu v stredu hlasovať o novej Európskej komisii ako o celku. Nová exekutíva EÚ by sa mala ujať funkcie 1. novembra.


EÚ by mala viesť asertívnejšiu diplomaciu v oblasti energetiky

Európska únia by v rámci medzinárodných vzťahov mala vyvíjať asertívnejšiu diplomatickú politiku v oblasti energetiky.

Uviedol to slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič po ukončení procesu "grilovania" pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

Súčasný podpredseda Európskej komisie, ktorý by si túto funkciu, so zodpovednosťou za energetickú úniu, mal udržať aj v nasledujúcom päťročnom období exekutívy EÚ, sa dnes večer dostavil na ďalšie vypočúvanie pred poslancov EP. Podobne ako pred troma týždňami (20.9), keď čelil paľbe otázok z oblasti dopravy, aj dnes zvládol sériu odborných, ale aj politicky podfarbených otázok poslancov zo všetkých politických skupín europarlamentu.

V rozhovore pre TASR, ktorý nasledoval po ukončení "výsluchu", Šefčovič s odkazom na oblasť, ktorej by mal predsedať, uviedol, že energetické záujmy musia byť oveľa lepšie zohľadnené v celkovom pohľade na to, akým spôsobom sa má EÚ správať v medzinárodných vzťahoch.

"Je najvyšší čas mať asertívnejšiu európsku energetickú diplomaciu. Jedným z prvých krokov by malo byť to, aby sa naše energetické záujmy dostávali na tie najvyššie prioritné miesta vo všetkých našich bilaterálnych a multilaterálnych rokovaniach, ktoré ako EÚ budeme viesť s našimi partnermi," zdôraznil Šefčovič.

Spresnil, že jeho slová platia, či už ide o otázku ekonomickej a obchodnej spolupráce alebo v prípade rôznych energetických či klimatických dialógov, ktoré únia vedie s viacerými dôležitými krajinami sveta.

"Musíme využiť jednotný hlas Európy a diplomatický potenciál, ktorý máme, na to, aby sme vedeli asertívnejšie presadzovať svoje záujmy v oblasti energetiky," zopakoval slovenský eurokomisár.


Šefčovič sa v tejto súvislosti netají názorom, že otázka vzťahov s Ruskou federáciou bude permanentne na najvyšších priečkach pozornosti. Jednak preto, že Rusko je hlavným dodávateľom energie pre EÚ, ale aj preto, že európsky blok momentálne prechádza zložitým obdobím poznačeným napätými vzťahmi s Moskvou. Aj preto, podľa jeho slov, únia musí nájsť také riešenia, ktoré budú zohľadňovať európske pozície a záujmy, a ktoré Európanom umožnia vyhnúť sa drámam pri dodávkach energií, ako to bolo v roku 2009.

"Samozrejme, s ostatnými partnermi, či už je to Čína, India, Spojené štáty a Brazília, tam máme jednoznačnú agendu. Tou je dosiahnutie úspechu na rokovaniach o ambicióznej a záväznej dohode pre boj s klimatickými zmenami, ktoré budú prebiehať na budúci rok v Paríži," pripomenul Šefčovič ďalší aspekt diplomacie EÚ, do ktorej by mal byť ako podpredseda Európskej komisie zapojený.
 

Vyberte región

mark